http://www.nedirnasilyapilir.net/wp-content/uploads/2013/01/yazarlik.jpghttp://www.nedirnasilyapilir.net/wp-content/uploads/2013/01/yazarlik.jpg

Dama Nasıl Oynanır ?

     Dama oyununda taşlar öndeki, sağdaki ya da soldaki boş karelere doğru sürülür; çapraz ve geriye doğru hareket etmez. Oyunu karşı tarafın taşlarının tümünü alan kazanır. Oyunda taş almak zorunludur. Karşı tarafın taşını alabilmek için alınacak taşın arkasında ya da yanında boş kare olması ve bitişik karede bulunması gerekir. Üzerinden atlayarak karşı oyuncunun taşını alan taş bir başka taşı da alma durumunda değilse atladığı kareye yerleşir.

     Alınabilecek en fazla taşı almak kuraldır. Karşı oyuncunun önündeki ilk sıraya ulaşan taş dama olur ve birtakım ayrıcalıklar kazanır. Dama ileriye, sağa ve sola istediği kadar gidebildiği gibi geriye doğruda hareket edebilir. Damanın bir taşı alabilmesi için bitişik karede olması zorunlu değildir. Kuşkusuz dama çıkan taraf karşıtına oranla daha güçlü bir konuma gelir. Dama oyununda çeşitli planlar yapılarak karşı tarafa taş verilip daha çok taş alma yoluna gidilir. Oyuncular bir yandan karşıt oyuncuya tuzaklar hazırlarken, öte yandan onun ne yapmak istediğini anlamaya çalışarak tuzağa düşmemeye çalışır.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 4.0/5 (10 votes cast)
Dama Nasıl Oynanır ?, 4.0 out of 5 based on 10 ratings
690 gün önce tarafından yazıldı. Kategori: Nasıl Yapılır , Oyunlar , Tahta Oyunları | Herhangi bir yanıtı takip edebilirsiniz RSS besleme veya Üye olarak konuya bir yanıt bırakabilirsiniz.
hakkında

1983 yılında doğdu. 2003 yılında Selçuk Üniversitesinde lisansını tamamladı. Çeşitli sektörlerde çalıştı ve 2009 yılında kendi işletmesini kurdu. 2012 yılında kurmuş olduğu bu site ile insanlara yararlı bilgiler vermeyi hedefliyor.

Bir Yorum Yazın