http://www.nedirnasilyapilir.net/wp-content/uploads/2013/01/yazarlik.jpghttp://www.nedirnasilyapilir.net/wp-content/uploads/2013/01/yazarlik.jpg

Gitar Nedir ?

     Gitar, yanları oyuk bir gövdesi ve üzerinde gömme metal ya da fil dişinden ses perdeleri bulunan, uzun saplı, telli bir çalgıdır. Kedi bağırsağı, naylon ya da çelikten yapılmış teller ön yüz üzerindeki eşik ya da köprü’den geçirilip gövdeye bağlanır. Çalgının göğsünde yuvarlak bir ses deliği vardır. Ses perdelerinden değişik ses ve tonlar elde edilir. Gövde üzerindeki göğüs kapağı tellerin titreşimini yükselterek sesin güçlenmesini sağlar. Gitar parmakla teller çekilerek ya da pena adı verilen bir mızrapla çalınır.

     Çağdaş klasik gitar genellikle altı tellidir; ama beş telli olanları da vardır. Akustik gitar olarak da bilinen klasik gitar değişik ağaç türlerinden yapılır. Folk müziği sanatçılarının çoğu klasik gitar yerine, daha güçlü ses veren 12 telli gitar kullanır. Özellikle rock müzikte, geleneksel gitar yerine içi boş olmayan, gövdesi sert metal ya da plastikten yapılmış elektro gitar kullanılır. Elektro gitarda tel titreşimleri amplifikatörle güçlendirilerek hoparlöre iletilir. Değişik gitar türleri arasında tellerine metal bir çubukla basılarak çalınan Hawaii gitarı ile folk müziğinde pena ile çalınan metal telli gitar sayılabilir.

     Gitar 16.yüzyılda İspanya’da ortaya çıktı. Dört telli İspanyol çalgısı olan “guitarra” nın gelişmiş biçimiydi. 19.yüzyılda İspanyol çalgı yapımcısı Antonio Torres gitara bugünküne en yakın biçimini verdi. 17. ve 18. yüzyıllarda bir tür İspanyol lavtası olan “Vihuela” gözden düşerken, gitara olan ilgi arttı. O dönemde Avrupa’da çok yetenekli gitarcılar yetiştiysede, gitar uzun süre amatör çalgısı olarak kaldı. 19. yüzyılda İspanyol gitarcı Fernando Sor ve Fransisco Tarrega gitar için yazdıkları bestelerin yanı sıra, Bach ve Mozart’tan yaptıkları uyarlamalarla çağdaş klasik gitar müziğinin öncüleri oldular.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 4.0/5 (1 vote cast)
Gitar Nedir ?, 4.0 out of 5 based on 1 rating
697 gün önce tarafından yazıldı. Kategori: Enstrümanlar , Nedir , Telli Çalgılar | Herhangi bir yanıtı takip edebilirsiniz RSS besleme veya Üye olarak konuya bir yanıt bırakabilirsiniz.
hakkında

1983 yılında doğdu. 2003 yılında Selçuk Üniversitesinde lisansını tamamladı. Çeşitli sektörlerde çalıştı ve 2009 yılında kendi işletmesini kurdu. 2012 yılında kurmuş olduğu bu site ile insanlara yararlı bilgiler vermeyi hedefliyor.

Bir Yorum Yazın