http://www.nedirnasilyapilir.net/wp-content/uploads/2013/01/yazarlik.jpghttp://www.nedirnasilyapilir.net/wp-content/uploads/2013/01/yazarlik.jpg

Hardal Nedir ?

     Özellikle et yemeklerinin vazgeçil­mez çeşnisi olan hardal sosu, turpgiller (Bras-sicaceae) familyasından bazı bitkilerin yakıcı ve keskin kokulu tohumlarından hazırlanır. Lahana, karnabahar ve şalgam gibi sebzelerle akraba olan bu otsu bitkilerin birkaç türü Avrupa ve Asya’da doğal olarak yetişir. Çiçekleri genellikle beyaz ya da sarı, meyve­leri ince uzun birer tohum kılıfı (badıç) biçimindedir.

     Tohumlan baharat olarak kullanılan türle­rin başında beyaz hardal (Sinapis alba) ile kara hardal (Brassica nigra) gelir. Akdeniz ve Ortadoğu’nun yerli bitkilerinden olan bu iki türün tarımına en az 5.000 yıl önce başlandığı sanılıyor. Eski Yunanlılar zamanında ilaç olarak yararlanılan hardal tohumlarının ro­matizma ağrılarına karşı yakı ve lapa olarak, sıcak hardal banyosunun ise gevşetici ve rahatlatıcı olarak kullanılması günümüze ka­dar sürmüştür. Ayrıca bu tohumlardan çıkarı­lan sıvı yağ sabun yapımında, derilerin yumu­şatılmasında ve yünlü dokumaların bitirme işlemlerinde de kullanılır.

hardal-bitkisi     Yemeklerde baharat olarak kullanılan har­dal tohumları, tane, toz ve sos olarak üç değişik biçimde piyasaya sunulur. Öğütülme­miş tohumlar tane halinde genellikle turşulara ve Hint yemeklerine katılır. Toz hardal ya doğrudan bu biçimiyle bazı yemeklere tat verir ya da suyla ezilerek soğuk ve sıcak et yemeklerinin, sosis, hamburger gibi yiyecek­lerin yanında sos olarak kullanılır. Macun kıvamındaki hazır hardallar genellikle hardal tozunun acılığını azaltmak ve kıvamını yumu­şatmak için nişasta, sirke ya da şarap, tuz, şeker ve çeşitli baharat katılarak hazırlanmış birer karışımdır.

     İngiliz hardalı denen karı­şım, beyaz ve kara hardal tohumlarından yapılmış keskin kokulu ve yakıcı lezzette bir sostur. Beyaz hardal tohumlarından hazırla­nan Amerikan hardalı en hafifi, kara hardal tohumlarından yapılan ve içine bol sirke ile başka baharat katılan Fransız hardalı ise en sertidir. Fransız hardalına genellikle öğütül­memiş tane halinde kara hardal tohumları da katılır.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 3.5/5 (6 votes cast)
Hardal Nedir ?, 3.5 out of 5 based on 6 ratings
686 gün önce tarafından yazıldı. Kategori: Nedir , Soslar | Herhangi bir yanıtı takip edebilirsiniz RSS besleme veya Üye olarak konuya bir yanıt bırakabilirsiniz.
hakkında

1983 yılında doğdu. 2003 yılında Selçuk Üniversitesinde lisansını tamamladı. Çeşitli sektörlerde çalıştı ve 2009 yılında kendi işletmesini kurdu. 2012 yılında kurmuş olduğu bu site ile insanlara yararlı bilgiler vermeyi hedefliyor.

Bir Yorum Yazın