http://www.nedirnasilyapilir.net/wp-content/uploads/2013/01/yazarlik.jpghttp://www.nedirnasilyapilir.net/wp-content/uploads/2013/01/yazarlik.jpg

Herakles (Herkül) Kimdir ?

Herakles, Yunan efsane kahramanlarının en büyüklerinden biridir. Roma mitolojisinde Herkül adıyla tanınır. Ölümlü bir prenses olan Alkmene ile Zeus’un oğludur. Çok güçlü olan Herakles insanın doğaya karşı savaşma ve direnme gücünü simgeler. Doğanın insanın başına sardığı felaketlerin üstesinden gelerek insanlığa yardım ettiğine inanılır.

Zeus’un kıskanç karısı Hera, Herakles’in doğduğunu duyduğu zaman çok kızar ve henüz beşiğinde yatarken öldürülmesi için iki yılan gönderir. Ama Herakles bebekken bile öyle güçlüdür ki, yılanları elleriyle boğar. Herakles iyi bir eğitim görür, güçlü bir savaşçı ve keskin bir nişancı olur. Ne var ki, Hera’nın ona olan düşmanlığı sürmektedir. Bir gün Hera’nın etkisiyle bir delilik nöbeti geçiren Herakles karısını ve çocularını öldürür. Bu korkunç şuçun cezası Kral Eurystheus’un belirleyeceği 12 görevi yerine getirmektir. Buyurulan ilk iş, Yunanistan’daki Nemea bölgesine korku salan azgın aslanı öldürerek postunu almaktır. Herakles aslanı kolları arasına alarak elleriyle boğup öldürür. Sonra Hydra adlı dokuz başlı bir canavarı öldürmeye gönderilir. Canavarın zehir saçan başlarını bir bir koparır ve ölümsüz olan başını da kocaman bir kayanın altına gömer. Daha sonra altın boynuzlu geyiği ve Erymanthos Dağı’ndaki yaban domuzunu yakalayan Herakles’in beşinci görevi Kral Augias’ın 3.ooo sığırının barındığı ahırları temizlemektir. Herakles iki ırmağın yataklarını değiştirip sularını oradan geçirerek, 30 yıldır dağ gibi yığılan gübreden neredeyse kullanılamaz durumdaki bu ahırları bir günde temizlemeyi başarır.heraklesherkül_2

Sonra insan etiyle beslenen Stymphalos  kuşlarını öldürür, Girit halkını açlıkla karşı karşıya bırakan beyaz boğayı ve insan eti yiyen azgın Diomedes atlarını yakalar. Dokuzuncu görevi savaşçı Amanzon Kraliçesi Hipolyte’nin büyülü kemerini getirmektir. Kemeri almak için Herakles Amazonlar kraliçesini öldürür. Bundan sonra Herakles’e Atlas Okyanusu’ndaki bir adadan dev Geryoneus’un seğerlarını getirmesi söylenir.Buraya ulaşmak için bir dağı yararak Cebelitarık Boğazı’nı açar. Boğazın her iki kenarındaki kayalar bu efsaneden dolayı “Herakles Sütunları” olarak da adlandırılır. 11. görev bir ejderhanın koruduğu ağaçta yetişen üç altın elmayı ele geçirmek; 12. görev ise yer altı ülkesinin girişinde bekleyen Kerberos adlı üç başlı köpeği yakalamaktır.

Herakles bu görevlerin hepsini yerine getirdikten sonra da durup dinlenmez. Altın Post’u arayan Argo gemicileri ile birlikte yolculuğa çıkar.

Daha sonra, ileride ölümüne neden olacak olan Deianeira adlı prensesle evlenir. Karısına saldıran insan başlı at Nessos’u öldürür. Ama Nessos ölürken Deianeira’ya kendi kanıyla ıslanmış gömleğini verir ve herakles onu bir gün bırakırsa bu gömleğin kocasının sevgilisini geri getireceğini söyler. Herakles bir gün gerçekten karısını bırakır. Deianeira da ona gömleği gönderir. Oysa Nessos’un kanı zehirdir ve Herakles gömleği giyer giymez acıyla  kıvranmaya başlar . Oğlu Hyllos babasının son buyruklarına uyarak Herakles’i yakar. Böylece Herakles ölümsüzleşerek göğe yükselir ve tanrılaşır.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
661 gün önce tarafından yazıldı. Kategori: Kimdir , Savaşçı | Herhangi bir yanıtı takip edebilirsiniz RSS besleme veya Üye olarak konuya bir yanıt bırakabilirsiniz.
hakkında

Bir 27 Ekim Günü Dünyaya Gelmisim. Konyanın incisi, Güneşin Neşeyle Doğup Hüzünle Battığı Yerde Beyşehirde Hayatımı Sürdürüyorum. Graffiti Benim İçin Bir Yaşam Tarzıdır. Müziksiz ve Filmsiz Bir Dünya Kesinlikle Düşünemem. Writerlık Dışında Bulunduğunuz Sitede Yazarlık Yapıyorum Bu Kadar Yeterlidir Umarım...

Bir Yorum Yazın