http://www.nedirnasilyapilir.net/wp-content/uploads/2013/01/yazarlik.jpghttp://www.nedirnasilyapilir.net/wp-content/uploads/2013/01/yazarlik.jpg

Ispanak Yemeği Nasıl Yapılır ?

Mazemeler;

  • 1 Kg Ispanak,
  • 1 Adet Soğan,
  • 6 yemek kaşığı Zeytinyağı,
  • 1.5 Yemek Kaşığı Pirinç,
  • 1 Tatlı Kaşığı Domates Salçası,
  • 1 Çay Kaşığı Karabiber,
  • 1 Tatlı Kaşığı Tuz,
  • 1 Su Bardağı Kaynar Su.

 

Ön hazırlık için;

Soğan soyulacak ve yemeklik doğranacak. Pirinç ayıklanıp yıkanacak ve yeterli su içerisinde dinlendirilip süzgeçten geçirilecek.

Ispanağın Hazırlanması;

     Ispanaklar kök kök, ele alınacak. Önce göz kontrolü yapılıp sararmış, bozulmuş yaprakları ayıklanacak. Göz kontrolünü geçen ıspanak kökü, köklerinden 1 cm üstünden bıçakla kesilecek. Yapraklar derin bir leğenin içine aktarılacak. Bu işlem bütün kökler de uygulanacak. Kumlarının gitmesi için leğen su ile doldurulup ıspanaklar iyi bir şekilde yıkanmalı. Ispanaklar bir süre suda beklendikten sonra başka bir leğene üstten çırparak aldığımız ıspanaklar aktarılacak. Çamurlu ve bulanık leğen  dökülecek ve çalkalanacak. Başa tekrar dönülecek, en az bu işlem üç kez tekrarlanacak. Leğende berrak su yakalayıncaya kadar devam edecek. Ardından ıspanaklar kuşbaşı doğranacak ve kabında bekletilecek.

Yapılışı;

     Tencereye zeytinyağı konulup  ısıtılacak. Üzerine soğan ilave edilip, düşük ısıda kavrulacak. Tencerenin orta yerinden yer açılıp, domates salçası katılacak ve kokusu çıkıncaya kadar kavrulacak. 1 su bardağı kaynar su, karabiber, tuz ilave edilip tencerede karıştırılacak. Yemeğin tuzunu ekleyip üzerine ıspanaklar yavaş yavaş ilave edilecek ve karıştırılacak. Ispanağın diriliği kaybolup tencereye oturduktan sonra pirinçler ilave edilecek, malzemeler alt üst edilecek. Ocak ısısı yükseltilecek. Tenceredeki malzemeler kaynamaya başladıktan sonra, tencere kapağı kapatılıp, ocak ısı ayarı en düşük ısı konumuna getirip, 20 dk bitiminde servise hazır. Afiyet olsun.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 5.0/5 (2 votes cast)
Ispanak Yemeği Nasıl Yapılır ?, 5.0 out of 5 based on 2 ratings
679 gün önce tarafından yazıldı. Kategori: Mutfak , Nasıl Yapılır , Türk Yemekleri , Yemek | Herhangi bir yanıtı takip edebilirsiniz RSS besleme veya Üye olarak konuya bir yanıt bırakabilirsiniz.
hakkında

Konya doğumluyum .11 senelik evliyim .9 yaşında oğlum var.Kendime ait iç giyim üzerine iş yerim var. facebook adresim(aylin iç giyim).Hobilerim arasında yemek yapmayı , hamur işleriyle uğraşmayı , kitap okumayı , seviyorum.Eğlenceli ve espirili yanımla etrafımdaki dostlarımı mutlu etmeye çalışırım.Hedeflerim arasında yapamayacağım hiç birşey yoktur.Sizlerede yazmış olduğum tariflerden yardımcı olabildiysem ne mutlu bana.

Bir Yorum Yazın