http://www.nedirnasilyapilir.net/wp-content/uploads/2013/01/yazarlik.jpghttp://www.nedirnasilyapilir.net/wp-content/uploads/2013/01/yazarlik.jpg

Kaz Avı Nasıl Yapılır ?

     Türkiye’de birçok yaban kazı türü bulunur, ülkemize birçoğu göç ederek gelmekle beraber yerli yaban kazlarımızda mevcuttur. Başlıca bunları Ala Kaz, Boz Kaz, Büyük Sakarca ve Küçük Sakarca kazı olarak sıralayabiliriz. Ülkemizde kaz avları belirli bögeler de yapılır. Bu bölgeler genellikle kazların göç yollarındadır. Tıpkı ördek avında olduğu gibi kaz avında da kamuflaj çok önemlidir ne var ki ördek avına nazaran kaz avı çok daha zordur.

     Tabi ki bunun birçok nedeni vardır. Kazlar ördeklerden çok daha zekidirler. Kazların göç bölgesinde değilseniz eğer, ördek avında olduğu gibi sürekli bir akış olmayacaktır. Bu yüzden eğer bölgenizde kaz alayları yapılıyorsa öncelikle bulunduğu mevkii ve geçiş güzergahlarını belirlemeliyiz. Kazlar çoğunlukla gece konakladıkları yerle yemlendikleri bölge ayrı olur bu ikisi arasındaki yeri tespit ettikten sonra bu mevkilere mevzilenebiliriz. Tüm bu yerleri belirledikten sonra kazların geçit yaptığı bölgeye kümemizi yaparız ve bölgeye göre kamuflaj kıyafetimizi de giyeriz. Kaz geçidinde bir süreklilik varsa, kazın cinsine göre mühre ve kaz düdüğü de kullana biliriz.

     Geçit avlarında kaz’ı mühreyle yada kaz düdüğüyle yere indiremesekte alçalmasını sağlayabiliriz, böylece bize atış imkanı sağlar. Kaz avında kullanacağımız av tüfeği en az 76 namlu boyu ve uzatma ya da mobil şoklu olmalıdır. Bunun nedeni kaz alaylarının yüksek geçiş yapmasıdır. Fişek seçimi benim tercihim 40 gr, sıfır yada 1 numaradır. Kazlar büyük ve güçlü kuşlardır bu yüzden yüksek gramaj ve büyük saçma kullanımı başarı getirecektir. Kaz sürüleri genellikle düzgün bir hat şekli oluşturarak uçarlar, biz genelde kaz alaylarını ve harfi şeklinde ya da tek çizgi halinde görürüz.

Bu uçuş şekli kazlara bir önündeki kazın hava boşluğunda daha rahat bir uçuş imkanı sağlar. Kazlar her ne şekilde uçarsa uçsun veya kaçlı guruplar halinde gelirse gelsin biz atış yapacağımız kazı iyi belirlememiz lazım ve en önemlisi her seferinde tek bir kaza nişan alıp atış yapmamız lazım. Bu bize atış yaptığımız kaza daha çok saçma isabet etmesine ve kazın cansız bir şekilde düşmesine neden olacaktır. Sürü içerisine rastgele atış yapamayız, eğer yaparsak hiçbir şey elde edemeyiz. Dediğim gibi yaban kazları büyük ve güçlü kuşlardır.

     Kaz avında hava şartları da önemlidir. Yaban kazlarının sevmediği ama avcılarında kaz avı yapmak için sabırsızlıkla beklediği sisli ve de rüzgarlı hava idealdir. Bu tip hava koşullarında kazları alçaktan uçmak zorunda bırakır, bu durum bize daha rahat bir av yapma şansı verecektir. Kaz avı genellikle Aralık, Ocak ve şubat aylarında daha verimli olur ve bu aylar içersinde yapılması uygundur. Yurdumuzda en çok kaz avı Cihanbeyli’de yapılmaktadır, ne var ki her av sezonu bir önceki seneye göre daha kötü geçmektedir. Bunun bir çok nedeni vardır, bu nedenlerden en önemlisi şüphesiz bilinçsizce yapılan avlanmadır.

    Bakınız Amerika’ya, bakınız Avrupa’ya bitmek tükenmek bilmeyen kaz alayları, onlarca vurulmuş kazlarla çektirilen fotoğraf’lar ve video’lar, imrenerek seyrediyoruz peki neden? Çünkü oradaki avcılar bilinçli avcılık yapıyorlar tüm yasaklara itinayla uyuyorlar, yetiştiriyorlar ve avlıyorlar. Bizde ise bunların tam tersi söz konusu Türkiye avcıları neden dünyada bir numara olmasın, neden bir av cenneti olmasın, bunu başarabileceğimize inanıyorum. Hepinize rastgele.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 4.2/5 (5 votes cast)
Kaz Avı Nasıl Yapılır ?, 4.2 out of 5 based on 5 ratings
706 gün önce tarafından yazıldı. Kategori: Av , Avcılık , Nasıl Yapılır | Herhangi bir yanıtı takip edebilirsiniz RSS besleme veya Üye olarak konuya bir yanıt bırakabilirsiniz.
hakkında

02 08 1978 Doğumlu Hayatının Büyük Bir Bölmünü Doğada Geçirmiş Vahşi Doğada Yaşayan Bir Adam.

Bir Yorum Yazın