http://www.nedirnasilyapilir.net/wp-content/uploads/2013/01/yazarlik.jpghttp://www.nedirnasilyapilir.net/wp-content/uploads/2013/01/yazarlik.jpg

Keklik Avı Nasıl Yapılır ?

      Keklik sülüngiller familyasından bıldırcından büyük bazı kuş türlerine verilen ad. Avlanan bir hayvandır. Eti lezzetlidir. Genelde 2-3 yumurta bırakır. Çiftliklerde üretimi gittikçe yaygınlaşmaktadır. Hobi hayvanı olarak oldukça geniş bir kitleye hitap etmektedir. En yaygın bulunabilen türü “Kınalı Keklik” olarak bilinir.

     Benim en sevdigim avdır.Keklik karadeniz bölgesi hariç hemen hemen heryerde yaşar kekligin birçok türü vardır ama ben kınalı keklikden bahsedecegim tabi ağırlığından şeklinden değil.Keklik genelde yüksek dağlarda yaşar avı çok zordur. Keklik avının köpekle yapılması daha makmuldür bunun en önemli nedenlerinden birisi yaralı kekliklerin bulunamaması veya çok zor bulunması ayrıca keklik alayının kokusunu çok uzaktan alması yada görmesi bize kolaylık saglar.

     Benim kendi tecrübelerime dayanarak söylüyorum keklik avı işte şu mevsim de şu bölgede öğlen suya daha yakın kışın güney cephelerde yayılır falan degil keklik alayının ne zaman nerde olacağı işin aslı muamma ben öğlen sıcagında kekligi dağın zirvesinde’de gördüm soğuk günlerde kuzey bölgelerdede gördüm düzlüklerdede gördüm önemli olan kekligin nerede oldugu degil onu bulmak ve avlamak buda keklik olan dağda çok gezmekle mümkün.

      Keklik alayını bulunca keklikler sesli bir sekilde kalkışa geçer.Eger yakın kalktılarsa kalabalık sürü içersine hiçbirzaman için ateş etmeyiniz tek tük saçma alıp yaralı birşekilde giden keklik en uygunu sürüden ayrılan yada sonradan kalkan kekliğe ateş etmek böylece en doğrusunu yapmış oluruz. Sürü toplu halde kalktıgı için fazla uzağa gitmeyecektir Uçtukları yöne doğru sürekli ilerlerseniz belirli aralıklarla sürü üyelerinin birer ikişer kalktıgını göreceksiniz pozisyona göre tekrar atış yapma şansı bulabilirsiniz.Yada beklersiniz keklikler birsüre sonra birbirlerine seslenerek toplanacaklardır.
     Kelik avına en yuyğun tüfek 12 kalibre bir çifte yada yarı otomatik bir av tüfeğidir. En uyğun namlu boyu ise 61 yada 66 olmalıdır keklikler avcıya genelde yakın kalktıkları için saçmanın çabuk dağılması gerekmektedir keklik avında kullanacağımız fişekler ise 32 yada 34 gram 5-6 no olmalıdır hepinize rastgele.
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 3.0/5 (2 votes cast)
Keklik Avı Nasıl Yapılır ?, 3.0 out of 5 based on 2 ratings
699 gün önce tarafından yazıldı. Kategori: Av , Avcılık , Nasıl Yapılır | Herhangi bir yanıtı takip edebilirsiniz RSS besleme veya Üye olarak konuya bir yanıt bırakabilirsiniz.
hakkında

02 08 1978 Doğumlu Hayatının Büyük Bir Bölmünü Doğada Geçirmiş Vahşi Doğada Yaşayan Bir Adam.

Yorum Yapılan Konu: Keklik Avı Nasıl Yapılır ?
    • mehmetkokboyu
    • bence sürüyü gördügün anda ateş etmelisin çünkü birdaha o şansı yakalamak çok zor olabiliyor ama yinede açık ve geniş arazi olmadıgı sürece ateş etmemeye çalışıyorum

      VN:F [1.9.22_1171]
      Rating: 0 (from 0 votes)

Bir Yorum Yazın