http://www.nedirnasilyapilir.net/wp-content/uploads/2013/01/yazarlik.jpghttp://www.nedirnasilyapilir.net/wp-content/uploads/2013/01/yazarlik.jpg

Yazılım Nedir ?

     Yazılım, çeşitli amaçlar için tasarlanmış elektronik araçların gerek birbirleri ile gerekse kendi iç sisteminde ki haberleşmeyi ve yönetimi sağlayan komutlar bütünüdür.

     Makine komutlar Binary(ikilik) sayı sistemi olan 1 ve 0 lardan oluşur. 1 ve 0 lar burda sembolize ettiği şey 1 +5 V- +3 V 0 ise +3V ve aşağı elektrik gerilimlerini ifade eder.
Assembly kodları makine kodlarına en yakın olan kodlama dilidir. Donanıma en çok müdahele bu dil ile sağlanır.
Assembly nin bir üst seviyesi ise değişkene tanımlı ve genelde komut ekranları ile kullanılan programlama dilleri mevcuttur. Örneğin, Pascal ve C dilleri verilebilir.

     Bunun üst seviyesi olarak ise de gelişmiş programlama dilleri görsel programlamayada giren günümüzde kullanılan bir çok programında bu dillerle geliştirildiği nesneye yönelimli diller vardır. Örneğin, C#,Visiual Basic, Delphi gibi.

     Yazılım denince günümüzde en çok bilgisayar yazılımları aklımıza gelir ama bilinmesi gereken cep telefonları, fotoğraf makineleri, CNC tezgahları ve birçok yerde yazılımlar kullanılır.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 4.2/5 (5 votes cast)
Yazılım Nedir ?, 4.2 out of 5 based on 5 ratings
663 gün önce tarafından yazıldı. Kategori: Nedir , Yazılım | Herhangi bir yanıtı takip edebilirsiniz RSS besleme veya Üye olarak konuya bir yanıt bırakabilirsiniz.
hakkında

11.08.1986 Beyşehir doğumluyum. 1997 Gazi İlk Öğretim Okulu, 2001 Beyşehir Anadolu İmamhatip Lisesi, 2004 Beyşehir Vali Kemal Katıtaş Lisesi, 2008 Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Özel Güvenlik ve Koruma Bölümü, 2010 Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı, 2013 Anadolu Üniversitesi İşletme, Şuan Süleyman Demirel Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünde okumaktayım. Yazılım uzmanı olarak Selçuk Üniversitesi Teknokent'te görev yaptım.

Yorum Yapılan Konu: Yazılım Nedir ?

Bir Yorum Yazın